FAQ
120
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-120,bridge-core-2.1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-19.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

FAQ

 1. Jak działa system fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne można zainstalować na dachu bądź na gruncie. Łączy się je kablem, który następnie jest wpinany do inwertera. Inwerter to inaczej falownik, który zamienia prąd stały wytworzony z promieniowania słonecznego na prąd zmienny. Inwerter jest podłączany do sieci domowej i jest to samoobsługowe urządzenie. W pierwszej kolejności pobierana jest energia słoneczna, a dopiero w drugiej energia z zakładu energetycznego.

 1. Ile to kosztuje?

Fotowoltaika nie wymaga tak pokaźnych nakładów finansowych, jak zwykło się powszechnie przyjmować. Ceny rozpoczynają się już od 4500 zł dla zestawów o mocy 1 kWp. Koszt można dodatkowo zminimalizować, korzystając z dofinansowań i dotacji. Inwestycja może także zostać sfinansowana poprzez kredyt na preferencyjnych warunkach.

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do wybudowania instalacji fotowoltaicznej?

Przy montażu systemu fotowoltaicznego nie musisz obawiać się nadmiaru formalności. Przy instalacji zestawów o mocy do 40kWh nie potrzeba pozwolenia budowlanego ani żadnych koncesji. Nie musisz także prowadzić swojej działalności gospodarczej, pomimo że jako prosument będziesz sprzedawał prąd do sieci.

 1. Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?

Wszystkie posiadane urządzenia elektryczne.

 1. Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?

Zestawy są dobierane przez specjalistów w taki sposób, by dopasować instalacje do konstrukcji dachu. Jeżeli nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu, wykonuje się ją na gruncie.

 1. Czy złe warunki atmosferyczne, np. śnieg czy gradobicie nie zniszczą paneli?

Nie ma takiego ryzyka. Dodatkowo gromadzenie śniegu nie stanowi problemu, ponieważ panele wytrzymują one duże obciążenia, a dodatkowo śnieg roztopi już lekkie słońce.

 1. Czy muszę zmienić umowę z energetyką?

Nie, jeśli moc zestawu fotowoltaicznego nie przekracza tzw. “mocy zamówionej”.

 1. Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Przy obecnych cenach energii elektrycznej instalacja powinna zwrócić się po około 7 latach, w zależności od sposobu jej finansowania.

 1. Czy trzeba to myć?

Nie ma takiej potrzeby, deszcz zmywa brud z paneli instalowanych na dachach domów jednorodzinnych.

 1. Jaka jest minimalna powierzchnia potrzebna do zainstalowania systemu fotowoltaicznego?

Nie ma takich ograniczeń. Przyjmuje się, że ze względów ekonomicznych nie opłaca się instalować się systemów mniejszych niż 3 kWp.

 1. Czy moduły fotowoltaiczne mogą produkować energię elektryczną w zimie?

Tak. W przypadku zachmurzenia moduły produkują energię elektryczną w odpowiednio mniejszych ilościach.

 1. Czy mogę ogrzewać wodę przy pomocy modułów fotowoltaicznych?

Tak, po podłączeniu elektrycznego podgrzewacza możliwe jest grzanie wody do celów użytkowych. Zaleca się także wykorzystywanie kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej.

 1. Czy potrzebna jest modyfikacja instalacji elektrycznej na potrzeby montażu systemu fotowoltaicznego?

Nie, nie ma takiej potrzeby.

 1. Czy instalacja fotowoltaiczna działa przy częściowym zacienieniu?

Tak, instalacje korzystają z promieniowania odbitego i rozproszonego. Przy zacienieniu ich sprawność jednak spada i wydłuża się okres zwrotu kosztów całej instalacji. Należy zatem ustawić instalację w taki sposób, aby uniknąć zacienienia.

 1. Czy moduły fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Odpowiedni kąt nachylenia paneli powoduje spływanie śniegu. Instalacja całkowicie pokryta śniegiem nie produkuje prądu, jednak
w miesiącach zimowych wytwarzane jest ok 25% energii w porównaniu do miesięcy letnich. Oznacza to, ze zalegający śnieg spowoduje nieznaczny spadek produkcji energii w skali roku.

 1. Jaka jest awaryjność paneli fotowoltaicznych?

Panele są szczegółowo testowane przed wprowadzeniem na rynek. Wykazują wysoką odporność na różnorodne warunki atmosferyczne. Ich awaryjność jest bardzo niska.

 1. Czy instalacja fotowoltaiczna działa w czasie deszczu?

Tak. Deszcz nie ma negatywnego wpływu na pracę instalacji fotowoltaicznej.

 1. Czy muszę być właścicielem nieruchomości, by zainstalować system fotowoltaiczny?

Nie. Lokal może być dzierżawiony lub wynajmowany.

 1. Czy mogę skorzystać z leasingu lub kredytu?

Tak. Instalacja fotowoltaiczna może być przedmiotem leasingu operacyjnego, finansowego bądź kredytowania. Leasing można wliczyć w koszta uzyskania przychodu, obniżając podstawę opodatkowania dla podatku dochodowego (CIT).

 1. Czy od kosztów instalacji odliczę VAT?

Tak, VAT może zostać odliczony w pełnej wysokości.

 1. Czy instalację można uwzględnić w kosztach prowadzenia działalności?

Tak.

 1. Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

Zgodnie z nowelizacja ustawy z 1 lipca 2016 roku „Podmiot będący Prosumentem, niewykorzystaną energię magazynuje w sieci elektroenergetycznej, skąd może ją odebrać w stosunku 1 : 0,8”.

Chcesz uzyskać informacje na temat kosztów realizacji usługi?